U martu 2025. godine, Eko-tim je počeo sa realizacijom projekta “Identifikacija i prioritizacija barijera pogodnih za uklanjanje u pritokama Skadarskog jezera”, koji je podržan od strane Open Rivers Programme, a sa ciljem poboljšanja ekološke povezanosti i očuvanja biodiverziteta ovog jedinstvenog ekosistema.
Pritoke Skadarskog jezera predstavljaju ključne migratorne puteve za mnoge vrste riba, uključujući endemske i ugrožene vrste poput mramorne pastrmke (Salmo marmoratus), jadranske potočne pastrmke (Salmo farioides) i ohridskog klena (Rutilus ohridanus). Međutim, prisustvo brojnih barijera remeti prirodne tokove, otežava migraciju riba i narušava ekološku ravnotežu.
Ovim projektom će se sistematski identifikovati i procijeniti barijere u ključnim pritokama Skadarskog jezera, uključujući rijeke Crmnicu, Šegrtnicu, Seljanšticu, Plavnicu i mnoge druge. Ključne aktivnosti projekta obuhvataju:
- Terensko istraživanje i izradu detaljnog inventara barijera (GPS lokacije, dimenzije, status barijera, fotografije)
-Ekološku i socijalnu procjenu barijera – analiza uticaja na biodiverzitet, hidrologiju i lokalne zajednice.
-Razvoj vodiča za uklanjanje barijera – pregeld zakonskih propisa za uklanjanje barijera.
- Edukativnu kampanju o značaju slobodnih rijeka za ekosistem Skadarskog jezera.
Uklanjanjem ovih prepreka omogućava se prirodan protok vode, poboljšava kvalitet vode, smanjuje sedimentacija i podržava dugoročna zaštita biodiverziteta u skladu sa EU Okvirnom direktivom o vodama. Projekat doprinosi i održivom upravljanju vodnim resursima, što je ključno za budućnost lokalne poljoprivrede, ribarstva i ekoturizma.
Ovaj projekat podržava ciljeve Plana upravljanja jadranskim slivom, a rezultati će biti predstavljeni lokalnim vlastima i relevantnim institucijama kako bi se omogućila dalja implementacija mjera za obnovu ekosistema.
Pozivamo novinare, medijske stvaraoce i autore da učestvuju u konkursu za najbolje medijske priče koje istražuju i promovišu značaj zaštite i očuvanja gornjeg toka rijeke Ćehotine i rijeke Mrtvice. Priče mogu obuhvatiti različite aspekte – od zaštite prirodnih bogatstava i biodiverziteta, preko održivog turizma i razvoja lokalnih zajednica, do inovativnih pristupa očuvanju ovih dragocjenih ekosistema.
Ko može da učestvuje?
Na konkurs se mogu prijaviti novinari, autori i medijske kuće iz Crne Gore.
Uslovi za prijavu:
Prijavljene priče moraju biti prethodno objavljene u periodu od 01. marta do 1.juna 2025. godine. Priče mogu biti u formi teksta, audio ili video zapisa, objavljene u štampanim medijima, na radiju, televiziji ili online platformama.
Način prijave:
Objavljenu priču poslati na office@ecoteam.me uz naznaku "Konkurs za najbolje priče o rijekama". Prijava treba da sadrži:
TV i radio priče možete poslati preko Wetransfera ili kao link; priče na portalima kao link; a priče u novinama kao opremljeni tekst u PDF formatu.
Teme koje pokrivamo:
Nagrade:
Biće dodeljene nagrade za tri najbolje priče:
Rok za prijavu:
Prijave se primaju do 5.juna 2025. godine
Objava rezultata:
Rezultati konkursa biće objavljeni do 30.juna 2025. godine.
Ovaj poziv je dio regionalne inicijative Zajedno za rijeke, koju predvodi globalna organizacija za zaštitu prirode The Nature Conservancy u saradnji sa šest partnerskih organizacija iz Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Hrvatske, Sjeverne Makedonije i Srbije. Kroz ovu inicijativu, organizacije rade na uspostavljanju novih zaštićenih područja uz rijeke kako bi očuvale njihove prirodne, društvene i kulturne vrijednosti. Cilj poziva je da kroz medijske priče istaknemo važnost zaštite gornjeg toka rijeke Ćehotine i rijeke Mrtvice, a čije postupke zaštite je inicirao Eko-tim.